Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, mówiąc o powodach wybuchu II wojny światowej, użył sformułowania, które mogło zostać odebrane jako włączanie Polaków do grona winnych największego międzynarodowego konfliktu w historii. Jego wypowiedź o „złych słowach Polaka przeciwko innemu narodowi” komentowali Michał Lange z Gazety Bałtyckiej i Łukasz Cora z Uniwersytetu Gdańskiego.

– Po takim wystąpieniu Piotr Grzelak nie powinien być wiceprezydentem. Powinien sam podać się do dymisji albo zostać zdymisjonowanym. To negatywne słowa Polaka przeciwko Polakom. Włączanie Polaków do grona odpowiedzialnych za to, co wynikało z II wojny światowej, jest skandaliczne. Nigdy nie byliśmy agresorami, zawsze byliśmy ofiarami i Niemiec, i Związku Radzieckiego. Z mojej perspektywy ta sytuacja powinna skończyć się jednoznacznie – dymisją wiceprezydenta Grzelaka. To zresztą nie jest jedyna przesłanka, która pokazuje tę postać w negatywnym świetle. Czara goryczy się przelała – stwierdził Michał Lange.

źródło: Radio Gdańsk

Link do audycji:
https://radiogdansk.pl/audycje-rg/komentarze-radia-gdansk/item/93780-komentatorzy-po-kontrowersyjnej-wypowiedzi-piotra-grzelaka-nie-powinien-byc-wiceprezydentem

Cały program do posłuchania tu: