Mija pięć lat od aneksji Krymu przez Rosję. „Społeczność międzynarodowa nie zachowała się tak, jak powinna”. W marcu 2014 roku miały miejsce wydarzenia kluczowe dla przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. Jak można ocenić te działania z perspektywy pięciu lat i czy inne kraje tej części Europy mogą czuć się zagrożone? O tym rozmawiali eksperci w Komentarzach Radia Gdańsk.

Gośćmi Sylwestra Pięty byli dr Łukasz Cora z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Michał Lange z Gazety Bałtyckiej.

– Widzieliśmy próbę wyciągnięcia Ukrainy spod wpływów rosyjskich i wstawienia jej jako elementu Unii Europejskiej. To się oczywiście nie uda. Na Ukrainie trwa wojna i będzie trwała tak długo, dopóki ten kraj nie wróci pod wpływy rosyjskie. W mojej ocenie Ukraina nigdy nie dołączy do Unii Europejskiej. Po pierwsze, ze względów ekonomicznych, ale nad tym można by popracować. Najważniejszy jest tu argument kulturowy. To zupełnie inna kultura, bizantyjska – zauważył dr Lange.

źródło: Radio Gdańsk

Link do audycji:
https://radiogdansk.pl/audycje-rg/komentarze-radia-gdansk/item/91449-mija-piec-lat-od-aneksji-krymu-przez-rosje-spolecznosc-miedzynarodowa-nie-zachowala-sie-tak-jak-powinna

Cały program do posłuchania tu: